İnternet günlük hayatta sık kullandığımız bir araç, ancak sinirbilimciler internet ve elektronik cihazları sürekli kullanmanın beynimizin fonksiyonlarını, kısıtlayıcı bir şekilde tekrar programladığına inanıyorlar.

İnternet, dünyayı geniş bilgi kaynakları ve milyonlarca iş olanağı sağlayarak birbirine bağlasa da özellikle beynimizi eğitmemiz söz konusu olduğunda bu konudaki etkisi hakkında net bir şey söylemek mümkün değil.

Yapılan araştırmalara göre, çok fazla internet ve elektronik cihaz
kullanımının etkileri:

 • Gerçekleri hatırlamayı zorlaştırır.
 • Özellikle oyunlarda bağımlılık yaratıcı davranışlara sebep olabilir.
 • Kıskançlık ve yalnızlık duygusunu tetikleyebilir.
 • Özellikle gençlerde intihara meyilli olma riskini arttırır.
 • Empati duygusunu azaltır.
 • Kronik uykusuzluk problemlerine sebep olabilir.
 • Sizi derin düşünce ve analizlerden uzaklaştırır, daha tembel yapar.

Bu tarz etkilerin önüne geçmek ve beyin fonksiyonlarını rahatlatmak yani normal işleyişine döndürmek için bazı psikologlar ”dijital detoks” önermeye başladılar.

Bir grup sinirbilimcinin, internet ve elektronik cihazların olmadığı bir ortamda yaptığı çalışmada, günlük hayatta interneti ve elektronik cihazları çok kullanan bir grup girişimcinin katıldığı bir deneyin sonuçlarını açıkladı.

Katılımcılarda gözlenenler:

 1. Daha çok göz kontağı kurdular. Katılımcılar ekranlarından ziyade diğer kişilerin gözlerine baktılar ve sonuç olarak daha iyi ve daha derin kişisel bağlantılar geliştirip, arkadaşlık kurmayı kolaylaştırdılar.
 2. Postürleri hızla düzeldi. Daha dik durdular ve böylelikle bel ve sırt ağrısı gibi problemleri büyük ölçüde düzelttiler.
 3. Konuşmalarında etkileşim arttı. Katılımcılar internete erişemediğinden karşılarındaki bireylerle daha çok kişisel deneyim ve düşüncelerini paylaşmak durumunda kaldılar. Bu durum başkalarıyla birlikte zaman geçirme ve konuşma deneyimlerini daha da pekiştirdi.
 4. Hafızaları güçlendi. Yüz yüze konuşmalar yüzünden söylenenler daha akılda kalıcı oldu. Başkalarının hayatlarıyla ilgili gereksiz sosyal medya ayrıntıları arasında kaybolmadılar.
 5. Uyku düzeni. Çoğu ekran, vücuda beyninize uyumaya hazır olduğunuzu söyleyen doğal olarak meydana gelen kimyasal olan melatonin salınımına devam etmesini engelleyen “mavi ışık” yayar.
 6. Birçoğu detaylıca düşünüp önemli kararlar aldı. İnternetin ve elektronik cihazların dikkatlerini dağıttıklarına karar veren katılımcılar, daha detaylı düşünebildiler ve daha isabetli kararlar aldılar.

Yukarıdaki etkiler birkaç günün sonunda gözlemlere dayalı olmakla beraber, 24 saatlik bir detoksun bile beyninize nasıl büyük bir olumlu etkiye sahip olabileceğine dair kanıt niteliğinde.